Erősítsd a szervezeted!
Szabó Peti barátom cikke alapos betekintést nyújt az A-vitamin világába. Hiánya valószínűleg az egyik legelterjedtebb vitaminhiány-betegség a világon.
Tarts velünk, hogy egy teljesebb képet kapj az alkalmazásáról, a tulajdonságairól, hatásairól! Megtudhatod, miben segít könnyebbé tenni az életed, mire kell odafigyelned, ha magadhoz veszed ezt a nélkülözhetetlen létfontosságú alkotóelemét az emberi testnek!
Fontos!
Az A-vitamin zsírban oldódó vitamin! Először is, mi az, hogy zsírban oldódó vitamin? A zsírban oldódó vitamin egy olyan vitamin, melynek a beépülését a szervezetbe zsír vagy zsírszármazék esetleg olaj segíti! A zsírban oldódó vitaminokkal kapcsolatban sokkal óvatosabban kell bánnod, mint a vízben oldódó vitaminokkal, ugyanis a szervezet ezeket a vitaminokat elraktározza, nehezen ürül ki, és ha túl sokat fogyasztasz belőlük, akkor könnyen mérgezést kaphatsz tőle. Ezért kérlek, hogy nagyon figyelj a mennyiségekre!!! Ellenben a vízben oldódó vitaminokkal nagyon nehéz magadat túladagolni, mert gyorsan kiürül a szervezetből! Ezek ellenére fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitaminokat jutass a testedbe, mert életfontosságú folyamatokat szabályoznak! Véleményem szerint, pusztán a természetből magadhoz vett anyagoktól nehezen kapsz vitaminmérgezést. Ilyenkor a szervezeted valamilyen csoda folytán csak annyit bont le magának, amennyire feltétlenül szüksége van! A túladagolás csak tabletta formájában lehetséges! A szervezeted számára a napi vitaminszükségletet elsősorban a vegyes étkezéssel kell bevinned. Arról nem is beszélve, hogy extrém körülmények között, nő a szervezeted igénye az utánpótlásra! Mondanom sem kell, hogy legtöbben a napjukat stresszben, kólával, kávéval, capuccinoval, energiaitallal, teával, cigivel, alkohollal élik. Ezek a „csodaszerek” már extrém körülménynek számítanak, ugyanis kisebb-nagyobb mértékben leterhelik az emberi szervezetet, és a már bevitt vitaminvegyületeket a sejtjeidben megkötik és kilökik onnan, így sokkal gyorsabban van szükséged utánpótlásra. Természetesen ez tudatos erőfeszítés nélkül nem lehetséges. Ezért leszel kimerült, fáradt, depressziós, mert ezeket a vitaminokat, melyekre szükséged lenne, a fent említett anyagokkal pótolod (kávé, kóla, üdítő, cigi).
NE FELEDD: Minden fontos, minden számít!
A kezdetek
Jó ha tudod, az A-vitamin az egyik legrégebben felfedezett vitaminfajta, melyet a B-vitaminnal egy időben fedeztek fel és neveztek el patkánykísérletek során. Felfedezésének hivatalos ideje mégsem tehető régebbre a 20. század elejénél. Pedig a görögök és az egyiptomiak már az ókorban is tudták, hogy bizonyos élelmiszerek fogyasztása gyógyító hatással van az éjszakai látászavarokra. Az A-vitamin nélkülözhetetlen a látáshoz! Hiánya látászavarokhoz, farkasvaksághoz, legrosszabb esetben teljes vaksághoz vezethet.
1913-ig mégsem tudta az ember beazonosítani ezt a vegyületcsoportot. Paul Karrer volt az első, aki leírta a kémiai szerkezetét ennek a vegyületnek, amiért 1931-ben Nobel díjat is kapott! 1940 környékén már használták bőrbetegségek kezelésére, de ekkor még nagyon nagy dózisban alkalmazták, amely persze mérgezést okozott. Később persze tudósok kifejlesztették a vegyület biztonságos származékát, így ma már biztonságosan alkalmazható. Már korábban is, az 1800-as években több kísérlet is igazolta, hogy a csukamájolaj segít a farkasvakság kezelésében, akár meg is szüntetheti azt. Ma már tudjuk, hogy a csukamájolaj nagy mennyiségben tartalmaz A-vitamint.
Megjegyzés:
Ha farkasvakságban -más nevén éjszakai vakságban- szenvedő ember vagy, akkor szürkületben, félhomályban sokkal gyengébben látsz, mert a szemed nem képes azonnal alkalmazkodni a fény utáni sötétséghez. Ilyenkor feltételezhetően a szemed szélén lévő látóidegsejtek elpusztulnak, melynek az A-vitamin hiánya az oka. Előfordulhat persze, hogy már farkasvaksággal születtél, ekkor nem vitaminhiány a kiváltó ok! Van egy jó hírem!
Ha látásproblémáid vannak, akkor ennek a vitaminnak a tudatos alkalmazásával jelentősen javíthatod a látásod! Természetesen az A-vitaminnak nem csak a szemre van jótékony hatása, hanem számos más fontos folyamatban is nagy szerepe van!
Az A-vitamin előfordulási formái, tulajdonságai
Az A-vitamin kétféle formában fordul elő a természetben:
- a retinol, ami a vegyület kémia és hétköznapi neve is egyben, ez állati eredetű táplálékokban található meg.
- a karotin, mint antioxidáns, mely jelentős szerepet tölt be az egészséges szervezet működésében, ez mind növényi, mind állati eredetű táplálékokban előfordul.
A retinol
A retinol nélkülözhetetlen eleme a retina (szemideghártya) fényérzékeny anyagának, a látóbíbornak a felépítésében. Retinol kell a bőr épségének megőrzéséhez is, mivel serkenti a mélyen fekvő bőrrétegekben az új kötőszövetrostok képződését, így frissíti, feszessé teszi a bőrt. A táplálékkal bevitt retinol a szervezetben csaknem 100%-ig felszívódik a gyomorban vagy a bélrendszerben, míg a karotinoknak csupán egytizede alakul át retinollá. A máj funkciós zavaraikor gond lehet a felszívódással.
A karotin
Típusai:
- Alfa-
- Béta- és
- Gamma-karotin
A legjobban elterjedt elővitaminok a karotinok, melyből a legaktívabb a Béta-karotin. A béta karotint nagyon sokan nyaralás alkalmával is szokták használni, hogy megőrizzék barnaságukat és védjék bőrüket a nap káros sugaraitól.
A ß-karotin antioxidáns tulajdonságú vegyület, a szabadgyökök halálos ellensége és véd a rák különböző formáival szemben. A szabad gyökökről talán most csak annyit érdemes tudnod, hogy a szervezet legagresszívebb és legreakcióképesebb anyagai, amelyek nagy károkat okozhatnak a sejtekben és a szövetekben. A karotinok, ha szükséges a szervezeted számára, képesek A-vitaminná alakulni! A táplálékkal bevitt A-vitamin 70-90%-ban épül be, míg a karotinok 20-50%-a hasznosul. Egy molekula karotin egy speciális enzim segítségével kettészakad 2 molekulányi A-vitaminra.
Élettani hatások, mire jó, miben segít neked
Ebben a részben szeretnélek kicsit elgondolkodtatni, hogy belegondoltál-e már abba, hogy mennyivel lenne szegényebb az életed, ha nem jutna a szervezeted kellő A-vitamin mennyiséghez. Az A- vitamin ugyanis rengeteg fontos és hasznos életfunkciódért felelős, amelyek nélkül ugyan lehet élni, de nem biztos, hogy érdemes. Nagy szerepe van az érzékszerveink tökéletes működésében. A hallás, szaglás, látás, tapintás, ízlelés e-nélkül a vitamin nélkül lehetetlenné vagy értelmetlenné válna az életünkben. Álljon itt egy rövid felsorolás, arról miben segít könnyebbé és élvezetesebbé tenni az életet ez a „drága” vitamin.
- Az első és egyben legfontosabb, hogy segíti a szemideghártya működését! Nélküle alig vagy egyáltalán nem lennénk képesek a látásra.
- Segíti a sejtek fejlődését és növekedését, szükséges egy fejlődő szervezet zavartalan növekedéséhez
- Szerepe van az immunrendszer és az immunfolyamatok tökéletes működésében, segíti a baktériumok, vírusok, élősködők leküzdését
- Megőrzi a bőr feszességét és rugalmasságát, finom puha és egészséges bőrt biztosít
- Segíti a nyálkahártyák működését, csökkenti a légutak gyulladásának kialakulását, gyors regenerálódást biztosít különböző fertőzések esetén
- Erősíti a csontokat és a fogakat
- Felmérések szerint a karotinoidok csökkentik a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulási arányát, és jó hatással vannak a koleszterin szintre.
Milyen bajokra, problémákra adhat még megoldást:
- megfázások, influenza
- fertőzések megelőzése
- bőrbetegségek kezelése, csillapítja az égési sérüléseket, és sebek ellátására is alkalmas
- csökkenti a bőrön a pattanások számát
- fekélyek gyógyítására
- a szem egészséges működésének biztosítására, különböző szemfertőzésekre
- elősegíti a szemben a látóbíbor keletkezését
- kemoterápiai hatások fokozására
- gyulladásos bélpanaszok enyhítésére
- övsömörre
- szemölcsre
- allergiás reakciók megakadályozására
- gombás hüvelyfertőzésekre
- véd az emlő illetve a tüdőrák ellen
- növeli a leukémiás betegek túlélési esélyeit
mindezen túlmenően még:
- Megrövidíti a betegségek időtartamát
- Egészségesen tartja a szövetek és szervek külső rétegét
- Elősegíti az öregedési foltok megszűnését
- Gyorsítja a növekedést
- Segíti a mélyen fekvő bőrrétegekben a kötőszövetrostok megújulását, így egészségesen és feszesen tartja a bőrt, a hajat és a fogínyt is.
- Nagy szerepe van az ajkak és a tüdő nedvesen tartásában
Hiányállapot
A legkorábbi A-vitamin hiányt úgy vehetjük észre, hogy szürkületkor a szemünk nem képes gyorsan alkalmazkodni a megváltozott fényviszonyokhoz ezért látászavar következik be, melyet farkasvakságnak nevezett el a tudomány. Jellemző még a hiányállapotra a hámszövet és a könnymirigy elsorvadása, a verejték és faggyúmirigyek megbetegedése, a bőr és hámrétegek megváltoznak, a bőr megvastagszik a szőrtüszők körül, érdessé, szárazzá és pikkelyesen hámlóvá válik, a szőrzet és a hajszálak törékenyebbek lesznek, kihullhatnak, a nyálkahártya szárazságát érezhetjük. Az A-vitamin a májban raktározódik, ezért elégtelen bevitel esetén a hiánytünetek csak több hónap után jelentkezhetnek először. A hiány pótlása után a tünetek megszűnnek. Ennek ellenére a zsírban oldódó vitaminok pótlását, így az A-vitaminét is folytatni kell egészen a szervezet raktárainak feltöltődéséig. Nagyobb mennyiségben kell a szervezetünket A-vitaminhoz juttatni, ha gyógyszert szedünk, vagy ha zavarok lépnek fel a felszívódásban.
Fontos tudni, hogy a gyermekek különösen érzékenyek az A-vitamin hiányára. A tartósan éhező vagy súlyosan alultáplált gyerekeknél fordulhat elő lassú növekedés (angolkór) és a fogzománc lassú kialakulása.
Leírtam néhány hiánytünet még, amiből arra következtethetünk, hogy A-vitamin hiányunk van:
- Orrvérzés
- Rossz éjszakai látás, farkasvakság
- Látás romlása akár nappal is
- Foltok a szem fehérjéjében
- A szem szaruhártya kiszáradása, megrepedése
- Külső hámréteg károsodása
- Repedezett, száraz bőr
- Bőr és egyéb hámrétegek elváltozásai
- A bőr megvastagodása a szőrtüszők környékén
- Fokozott hajlam a bőr berepedezésére főleg az ajkakon
- Jelentősen csökken a szervezet, fertőzésekkel szembeni ellenálló képessége
- A bőr érdes, száraz és pikkelyesen hámló, a fogak rosszak és a fogíny beteg
- Fáradékonyság, a teherbírás hiánya
- Gyerekeknél a növekedés elmaradása
- Fertőzésérzékenység
- A fogzománc lassú kialakulása gyermekkorban
A hiány enyhébb formái leginkább az idősek körében jelentkeznek elsősorban. Napi egy sárgarépa is elegendő lehet a farkasvakság helyreállításához. Ha nagyobb mértékű vitaminpótlásra van szükséged, A-vitamint is tartalmazó multivitamin készítmények formájában vagy retinol tartalmú étrenddel tudod a hiányt csökkenteni.
További felszívódást gátló tényezők még:
- savlekötők használata
- magas koleszterinszint kezelésére felírt kolesztiramin, melynek tartós szedése megköti a vitamint
- cinkszegény étrend és közvetve májbetegség,
- alkoholizmus és
- fehérjehiány
- környezeti szennyezések és nem természetes életkörülmények
- permetező anyagok, nehézfémek, egyéb mérgező anyagok
- ételadalékok, ételallergia
Ha ezek a körülmények rendszeresen jelen vannak életünkben, akkor javasolt nagyobb mennyiségű A-vitamin szedése, ilyenkor a szervezetünk többet igényel, mint amennyit felveszünk. A-vitamin szedésekor nagyon ritkán előfordulhatnak allergiás reakciók (légzési nehézség, torok szorítás, az ajkak, nyelv vagy arc duzzadása, csalánkiütés), ilyenkor szedését abba kell hagynod és azonnal kell orvoshoz fordulnod!!! Kismamák különösen figyeljenek az adagolásra, mivel mind hiánya, mind a túl nagy mennyiség szedése káros lehet a magzatra nézve. Egyes vélemények szerint még 1 egészséges ember is nehezen tudja fedezni a napi vitamin szükségleteit.
Túladagolás (hipervitaminózis)
Ha túl sok A-vitamin kerül a szervezetedbe, akkor annak különféle tünetei lehetnek. Vannak már A-vitamin tartalmú testápolók, melyek pótolják helyileg a vitaminhiányt, azonban ha túladagoljuk, akkor bőrvörösség, viszketés és kiszáradás, hámlás jelentkezhet. Rákos betegeknél nem javasolt nagyobb mennyiségű A-vitamin bevitele. A Túladagolás komoly veszélyekkel jár! Önmagában nagy dózisokban nem ajánlott szedni! Kisebb túladagolás gyengeséget és hányást, nagyobb túladagolás hosszú időn keresztül pedig májkárosodást okozhat. Fontos hogy a természetből magunkhoz vett A-vitaminnal nem tudjuk magunkat túladagolni, főleg a vitaminkészítmények nem előírásszerű használatakor lehetnek a nagyobb dózisok káros hatással a szervezetre. A természetes karotin nem káros az egészségre és a felesleg a vizelettel együtt távozik a szervezetből.
Túladagolás tünetei:
- Étvágytalanság
- Csontrendszeri zavarok
- Extrém esetekben agy és májkárosodás
- Fejfájás
- Bőr hámlása
- Vese bántalmak
- Izületi fájdalmak, gyulladás
- Kismamáknál nő a vetélés esélye
- Ártalmatlan mellékhatás a bőr sárgás elszíneződése főként csecsemőknél, de ez csak karotin ß-karotin túladagolásakor a bőr főleg a tenyéren és a talpon sárgásan elszíneződhet, ez azonban nem mérgező hatású.
- hajhullás
- homályos látás
- szabálytalan menstruáció
- rossz közérzet
- fáradékonyság
- gyomorpanaszok
- hányás
- ingerlékenység
- mérgezés
- bőrkiütések
- májmegnagyobbodás
Felszívódást segítő tényezők:
A C-vitaminnal együtt bevitt nagyobb mennyiségű karotin segít a szürkehályog megelőzésében. Kutatások kimutatták, ahhoz, hogy az A-vitamin tökéletesen felszívódjon a szervezetedben, szükség van még zsírokra, olajokra és egyéb ásványi anyagokra, vitaminokra is. Az E-vitamin jelenléte kedvezően befolyásolja a hasznosítást a szervezet számára. Magyarországon A-vitamin drazsé, kapszula és injekció is kapható D-vitaminnal együtt orvosi receptre. Hatását akkor fejti ki legjobban, ha B-vitamin-komplexszel, D-vitaminnal, E-vitaminnal, kalciummal, cinkkel, foszforral együtt juttatjuk a szervezetbe.
Vedd magadhoz az A-vitamint!!!
Nem feltétlenül szükséges mindenféle okos tablettákkal tömni magad, ugyanis rengeteg állati és növényi eredetű élelmiszer tartalmaz A-vitamint, vagy az A-vitamin valamilyen elő vitaminját (provitamin), melyekből bőségesen tudsz a szervezetedbe juttatni.
Az állati eredetű termékek közül:
- a tojássárgájában
- tej és tejtermékekben,
- tengeri halban,
- belsőségekben (máj, szív, vese),
- halmáj olajban találod meg.
Növényi eredetű termékek közül:
sárga- és piros gyümölcsökből, zöldségfélékből veheted magadhoz. Ilyen például:
- a sárgarépa,
- a pirospaprika,
- kajszi- sárgabarack, őszibarack,
- spenót,
- sütőtök,
- sárgadinnye,
- paraj,
- petrezselyem,
- mangó,
- margarin,
- méz,
- virágpor,
- narancsfélék,
- kelkáposzta.
A paradicsom kivétel, mert a benne található karotinoid típusú vegyület, a likopin nem bomlik le A-vitaminra. Ezek mind remek A-vitamin források lehetnek szervezeted számára.
Napi A-vitamin szükséglet:
Ahhoz, hogy megtudd a te szervezeted számára mekkora A-vitamin mennyiségre van szükség, mindenképp ajánlom, hogy beszélj az orvosoddal vagy egy témában jártas emberrel. Az itt leírt mennyiségek csak megközelítő értékek és csak szakember véleményével együtt értelmezhetőek helyesen. Az igény meghatározásához többféle mértékegységet is szoktak használni. Az A-vitamin szükségletét főként mikrogrammban (µg) mérik, de találkozhatunk más mértékegységekkel is. Az NE rövidítés nemzetközi egységet jelent. Ez angolul IU-nak rövidítik (International Unit). Használatos még az RE kifejezés, amely retinolegységet jelent.
1NE A-vitamin 1 µg retinolnak, 6 µg ß-karotinnak vagy 12 µg egyéb karotinnak felel meg.
Optimális mennyiségek:
- Felnőtt férfiak 11-től 99éves korig: 900-1100 μg/nap
- Felnőtt nők 11-től 99éves korig: 700-900 μg/nap
Ezeket a mennyiséget tartalmazza pl. egy pohár répalé, egy liter tej, vagy 50 g brokkoli.
Terhesség és szoptatás idején ajánlott emelni az adagokat: 1100-1300 μg/napra.
Gyermekek számára javasolt mennyiségek:
- fél éves korig: 420 µg/nap
- fél és 3 év között: 400 µg/nap
- 4 és 6 év között: 500 µg/nap
- 7 és 10 év között: 700 µg/nap
A nehéz fizikai munka, a stressz, az alkoholfogyasztás, a dohányzás mind megköveteli a magasabb mennyiségek bevitelét. Ha ilyen körülmények között élünk, akkor ajánlott naponta 100-200 µg/nappal többet bevinnünk.
Az A-vitamin (retinol formában) jellemző mennyisége 100 g élelmiszerben:
- gabonafélék, hüvelyesek és őrleményeik, kenyerek, péksütemények: nyomokban
- száraztészták: 0-0,04 μg
- sajtos, túrós sütemények: 5-50 μg
- zöldség, gyümölcs: 0-0,01 μg
- vaj, margarinféleségek: 250-650 μg
- húsok, húsipari termékek: 0,3-70 μg
- májak, májkészítmények: 1500-1600 μg
- szív, vese és készítmények: 5-500 μg
- halak: 10-60 μg
- tej: 30-100 μg
- tojás: 350-600 μg
Az A-provitamin (karotin formában) jellemző mennyisége 100g élelmiszerben:
- gabonafélék, hüvelyesek és őrleményeik, kenyerek, péksütemények: 0-1,5 mg
- száraztésztákban: 0-0,04 mg
- sajtos, túrós sütemények: 0 mg
- zöldség, gyümölcs: 0,1–12 mg (felső érték a sárgarépa)
- vaj, margarinféleségek: 0,2-0,5 mg
- húsok, húsipari termékek: nem jellemző
- halak: 0,5–2 mg
- tej: 0,005-0,1 mg
- tojás: 0,5-1,2 mg
Remélem cikkemmel kellő betekintést nyújtottam ennek a vitaminnak az élettani hatásaiba és remélem meggyőződtél róla, hogy mennyire nélkülözhetetlen ez az energiaforrás a hétköznapokban! Ha tetszett a cikkem és hasznát vetted, olvass még hasznos cikkeket az oldalon!