Testünk 60-70%-át alkotja víz. Jelenléte elengedhetetlen sejtjeink anyagcseréjéhez. A tápanyagok, energiaforrások szállításához, illetve a bomlástermékek, és a felszabaduló egyéb káros anyagok eltávolításában nélkülözhetetlen szerepet játszanak.
Sokféle módon veszítünk folyadékot, amelyből kiemelnék párat különös tekintettel a nyári nagy kánikulákra!
Állandó folyadékveszteségeink:
- kb 800 ml párolgás (főként a légzés révén), (8dl)
- 100 ml a székletben, (1dl)
- 500 ml vizelet (minimum). (5dl)
Változó folyadékveszteségünk:
- az izzadtság, amely extrém körülmények között akár 1500 ml is lehet óránként (1,5 l)
Napi 3-4 liter folyadékot veszítünk ezen funkciók összességeként, amelyet folyamatosan pótolnunk kell. A szomjúságérzet, amikor megjelenik, az már a vízcsökkenésnek a jele, mégpedig nem is az első, hanem az utolsó figyelmeztetés. A megemelt tempó, vagy a magasabb hőmérséklet miatt a légzésünk is fokozódik és erőteljesebb a verejtékezés is. A nehéz fizikai munkát végzőknek, vagy például a sportolóknak is megnövekedett igényük van a folyadékbevitelre, ezért jobban ki vannak téve a kiszáradás veszélyének.
Az enyhe kiszáradás jelei: fáradtság, csökkent koordinációs képesség, száraz bőr, kevés vizelet, száraz nyálkahártya a szájban és az orrban, ingadozó vérnyomás és gyenge ítélő képesség.
Akrónikuskiszáradáseredménye: A stressz, asztma, fejfájás, allergia, magas vérnyomás…
Itt jegyezném meg, hogy ne a gyógyszerhez nyúlj első körben, ha fáj valamid! Lehet, hogy ezt a hiányállapotot pár pohár vízzel is orvosolni tudod! Ne a tünetre reagálj, hanem a miért-re!
A szervezet először az izmoktól vonja el a vizet, amely már 10%-os veszteség esetén is izomgörcsökkel járhat.
Volt már benne részed ?
Gyakorlati példa a testépítőknél a vízhajtás!
Figyelj oda magadra!
Pl a vizelet is árulkodik, hogy hogyan állsz a vízzel…
- Ha megfelelő a hidratáció, akkor színtelen a vizelet
- Ha enyhén kiszáradtál, akkor a sárga szín lesz, ami felhívja a figyelmed
- Ha súlyos a helyzet, akkor a tested narancssárga vagy sötét színű vizeletet produkál.
Fontos!
Figyelj oda a sóveszteségre is, mivel az izzadással olyan értékes nyomelemek és ásványi anyagok távoznak a szervezetedből, mint pl a nátrium, kálium, kálcium vagy a magnézium.
Ne csodálkozz azon, hogy ha nem pótolod a sókat, hogy fáradt, bágyadt vagy, hogy szédülsz, vagy hogy leesik a vérnyomásod, esetlegesen görcsölnek az izmaid.
Ebben az esetben a tiszta víz már nem elegendő, mivel a sók is távoztak a szervezetedből és így már nincs ami megkösse a vizet.
Mindenkire egyaránt vonatkozik, hogy még a szomjúság megjelenése előtt pótolja a folyadékot!!!
Tudatosan pótolod a folyadékot, avagy megvárod míg riadót fúj a szervezeted?
Víz hiánya a szervezetben 6-7 napon belül halálhoz vezet! Ha a szervezeted egyensúlyban tartja a víz és sóháztartásodat, akkor megfelelő állapotot tart fenn a tested, ha viszont ez az egyensúly megbomlik, akkor az anyagcserezavarok miatt bágyadtság, szájszárazság is jelentkezik.
- Ha a víz hiánya eléri a testsúly 2%-át, akkor 20%-os teljesítmény csökkenéssel számolhatsz,
- amennyiben ez a hiány 5%-ra nő, már csak teljesítő képességed felével rendelkezel.
- 6-10 % esetén hőgutára, illetve hőkimerülésre számíthatsz.
Ezek az adatok az aerob izommunkára érvényesek.
Sportolsz?
Akkor figyelj! A legtöbb kutató szerint, a testmozgás (verseny) előtt kb. 2 órával igyál kb fél liter vizet, utána a sportolás közben 15-20 percenként kb 2 dl-t. A mennyiségek egyénenként jelentősen változhatnak testsúlytól, megterheléstől és egyebektől függően.
Ha a mozgás a 90 percet nem haladja meg, a tiszta víz lehet a fegyvered a kiszáradással szemben. A szükséges sómennyiséget az étkezések bőven fedezik.
A túlzott folyadékbevitel a mozgás előtt és közben nem jár teljesítménynövekedéssel, sőt kellemetlen gyomortáji panaszokat szokott okozni. Figyelj oda a mennyiségre, és az időzítésre is.
Hát mester ez eszméletlen jóra sikeredett:) nagyon hasznos infókkal:)
Köszi Gergő! 😉